Obecné pojmy

Obecné pojmy

Diskové kolo
nerozebíratelné kolo sestávající z ráfku a disku

Ráfek
část kola, na kterou se nasazuje plášť

Disk kola
část kola, která je spojovacím prvkem mezi hlavou kola a ráfkem

Okraj ráfku
část ráfku, která zajišt'uje boční opěr pro patky pláště

Dosedací plocha
část ráfku, na níž je usazena patka pláště (u bezdušových ráfků je součástí této plochy tzv. bezpečnostní profil zabraňující sesmeknutí patky pláště z ráfku)

Prohloubení
část ráfku umožňující montáž a demontáž pláště přes okraj ráfku

Zális
vzdálenost roviny souměrnosti ráfku od dosedací plochy disku; podle konstrukce kola může být kladný, záporný nebo nulový

Vzdálenost dosedacích ploch v ramíncích
vzdálenost roviny souměrnosti ráfku od dosedací plochy disku; podle konstrukce kola může být kladný, záporný nebo nulový

Jmenovitý průměr ráfku
průměr ráfku v palcích měřený v oblasti dosedací plochy patky pláště

Aquaplaning
Ztráta kontaktu pneumatiky s mokrou vozovkou z důvodu vytvoření vodní vrstvy mezi pneumatikou a vozovkou. Ten způsobuje ztrátu adheze pneumatik - vozidlo se chová podobně jako při jízdě na ledu. Náš tip: nebrzdit, ubrat plyn, a vyčkat na znovuobnovení kontaktu pneumatiky s vozovkou.

Adheze
Přilnavost pneumatiky k povrchu vozovky

Silika
Hydratovaný oxid křemičitý, který se přidává do směsi běhounu (část pneumatiky s vylisovaným vzorkem, která zajišťuje kontakt pneumatik s vozovkou) pro zlepšení jízdních vlastností. Výhodou pro zákazníka je výrazně kratší brzdná dráha na mokré vozovce i lepší adheze pneumatiky při záběru a v zatáčkách. Silika rovněž snižuje valivý odpor pneumatiky, a tím snižuje spotřebu pohonných hmot.

Handling
Subjektivní hodnocení chování pneumatiky za jízdy, zejména v zatáčkách. Hodnotí se například rychlost reakce pneumatiky na prudkou změnu směru jízdy.

zdroj: www.barum.cz a internet